12 světonázorů a 7 duševních nálad jako bran k pravdě - část druhá

9. září 2015 v 14:28 | Spiiiidy |  Duchovní bádání

V první části jsme si objasnili dvanáct různých (a často navzájem si odporujících) světonázorů, jejichž propojením lze po částech poznávat pravdivou podobu světa kolem nás. Neboť při pohledu na svět z hlediska jednoho světonázoru se oddáváme iluzi podobně, jako kdybychom chtěli říct, že deset kláves a jedna noha je celý klavír. K tomu přistupuje ještě mnoho dalšího a dnes se podíváme na duchovní souvislosti spojenými s těmito světonázory.

Jako existují síly znamení zvěrokruhu, které ovlivňují člověka v tradičním astrologickém smyslu (povaha, temperament, sklony, postoje, vztahy s lidmi...), podobně existují ještě ty síly zvěrokruhu, které se od těchto poměrně výrazně odlišují. Nazveme je "duchovním zvěrokruhem", protože mají více vliv na nitro člověka než na jeho vnější jednání. Podobně, jako síly nám známého zvěrokruhu utvářejí osobnost člověka vzhledem k době a místu jeho narození, tak tyto duchovnější síly utvářejí světonázor člověka bez ohledu na to, kde a kdy se narodil.

Není náhoda, že oněch základních světonázorů je přesně dvanáct, protože každý z nich koresponduje s určitým znamením. Lze si to představit tak, že ve vesmírném prostoru kolem nás existuje dvanáct symetricky rozložených ohnisek sil, ze kterých na planetu Zemi přichází rozdílné silové působení. Zdrojem tohoto působení jsou skupiny bytostí vyšší hierarchie, v duchovní literatuře označovaných jako Cherubové. Tyto bytosti jsou od počátku existence Země spjaté s jejím vývojem a jejich působení se projevuje mimo jiné právě tímto způsobem.

Spojení světonázorů s "kosmickými regiony" neboli znameními zvěrokruhu je následující:


Pod čarou jsou více spirituální světonázory a nad čarou spíše materiální. Mezi těmito dvěma skupinami se dá nalézt nejeden rozdíl, ovšem to ponechám spíše na citu čtenáře...

Teď si určitě každý řekne, že jeho světonázor vůbec neodpovídá jeho astrologickému znamení - ano, velmi často tomu tak je a je to tak správně. Skutečnost může být dokonce taková, že jeden člověk za svůj život vystřídá více různých světonázorů; nechá se jakoby "osvítit" vždy z jiné oblasti, a tím se změní jeho vidění světa. Na počátku života může být např. člověk materialistou, pak přejde k fenomenalismu, realismu, pak následkem nějaké životní situace třeba k psychismu a odtud ke spiritualismu, nebo naopak.

Čím to je?

Klasický zvěrokruh, tak, jak ho astrologie podává, uplatní svůj rozhodující vliv při narození člověka a z tohoto bodu pak ovlivňuje celý jeho život až do smrti. Toto působení je v podstatě pořád stejné, ačkoliv se vyvíjí. Nemůžete se narodit ve Střelci a pak být najednou Býkem, narozeniny máte zkrátka pořád v týž den.
Co se týče "duchovního" zvěrokruhu, tam se člověk může za život dostat pod vliv několika různých sil - je-li ovlivněn několik let Lvem, vidí svět jako sensualista, pak může přejít pod vliv Berana k idealismu a podobně. Je navíc jasné, že člověk v sobě může několik světonázorů spojit a pohlížet na svět skrze ně. Je možné být např. idealistou a uznávat a zkoumat ideje, a k tomu být materialistou a uznávat a zkoumat hmotu. Čím více názorů člověk obsáhne, tím více se mu rozšíří obzory, proto bychom žádný světonázor neměli zavrhovat - je to, jako bychom odstranili jednu strunu na kytaře...

A jako má lidská myšlenka vztah k člověku, tak mají také různé světonázory, jimiž lidé vidí svět a podle nichž jednají, vztah k vysokým duchovním bytostem z hierarchie Cherubů.

Cherubové mají (vedle mnohého jiného) tedy dvojí tvář:

1) Působí na Zemi a lidstvo jednak ve smyslu klasické astrologie (ovšem ne té laciné časopisové, podotýkám) stylem - jsem ve znamení tom a tom, a proto mám takové a makové vlastnosti a dispozice...
2) Působí svými myšlenkami tak, že jimi osvěcují různé lidi a tím doslova tvoří uvedené pohledy na svět. Neboť jsou rozmístěni kolem Země a jejich působení se střetává právě zde. A jako se dvanáct paprsků může střetnout pouze v jednom bodě, právě tak je pravda poznatelná jen tehdy, jsme-li schopni osvětlit si svět kolem sebe z těchto dvanácti úhlů.


Příště se podíváme na duševní nálady... :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Khira Khira | 10. září 2015 v 19:44 | Reagovat

Ahh tato série mě strašně baví číst. Mě dynamismus vcelku sedí, štíři byli tací odjakživa. Vždycky mám v hlavně takovou neprozkoumanou neuchycenou myšlenku na něco a pak u tebe vidím, jak se to dá krásně rozvést (nebo jedna kniha Steinera, to jsem úplně hleděla o_O)
Těším se na další. ^^

2 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 10. září 2015 v 20:01 | Reagovat

[1]: Díky za synchronicitu ^^ takže nějaká další podobně duchovně laděná série může být? O:)

Tuhle bych mohl dopsat takřka okamžitě, ale radši dávám mezi kapitolama větší odstupy, protože čím dýl ty informace nechávám zrát, tím líp to chápu. A nechci psát o něčem, čemu sotva rozumím, že :D

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Berte a dávejte, kopírujte a přeposílejte, jak je libo, neboť v Mezisvětě nikomu nic nepatří :-) Díky za návštěvu, a mějte se, jak potřebujete.

Sepsal, našel nebo pospojoval Spiiiidy, 2011 - 2015. Blog založen 9. 3. 2011.