Ideál rovnováhy v nezávislém zpravodajství

9. července 2015 v 18:38 | Spiiiidy |  Aktuálně
Tak se tak člověk dívá a přemýšlí...

Dnes mě na základě dlouhodobějšího sledování internetových zpravodajských vod napadla taková - možná nerealizovatelná a utopická, ale možná taky časem reálná - myšlenka. Určitě nejsem sám, komu připadá, že se zpravodajské servery a blogy (teď myslím převážně ty nezávislé, otevřené nebo i (ne)dobře konspirační) zaměřují větší mírou na špatné události, co se ve světě staly, a mírně opomíjejí ty dobré.

Jistě, má to svůj smysl. Člověk by nikdy neměl zavírat oči před zlem, kterého se dnes a denně děje dost. Neměl by ale také k-vůli zlu zavírat oči před dobrem. Takové weby pak často vypadají jako černá kronika s pár světlými místy a v průměrném čtenářovi vyvolávají spíš rezignaci a pesimismus, než snahu se přičinit o lepší svět.

V čem teda spočívá ta má myšlenka?

***
Správci a pisatelé nezávislého zpravodajství napříč internetem, prosím, dohodněte se na následujícím:

Zveřejníte-li jakoukoliv špatnou zprávu z aktuálního dění ve světě, pojměte jako svou povinnost zveřejnit jednu zprávu dobrou - jakožto odpovídající protiváhu.
***

Je jedno jakou, z jaké oblasti nebo na jaké téma (předpokládám dostatečnou inteligenci autorů, takže jako dobré zprávy nemyslím narození mláďat v nějaké zoo a podobné prvoplánově líbivé věci, ale něco opravdu hodnotného). Zkrátka, jedna špatná zpráva by měla být následována zprávou dobrou.

Zní to moc radikálně?
Nesplnitelně?
Utopicky?

Ne, skutečně to tak znít nemá. Pokud to někomu zní nereálně, je možná čas se zamyslet nad tím, jestli někteří lidé nezačínají nad světem pomalu lámat hůl. Možná bude pro někoho těžké najít takové množství dobrých zpráv. Informovat o špatném a hledat špatné je snadné. A o to právě jde. Když člověk začne vynakládat námahu na hledání dobra, něco se stane... :-)

Je velkou chybou zavírat oči před zlem, které se děje. Je ale také stejnou chybou se zlem nechat přehlušit, zavírat díky tomu oči před dobrem - a nechat tak zlo získávat převahu.

Za svůj poměrně krátký život jsem vyslechl a viděl mnoho špatného a dokážu si spočítat, kolik zla na světě dnes bují. Rozhodně nechci současnou realitu nijak idealizovat nebo přikrášlovat. A i přesto si myslím, že i kdyby to tu vypadalo desetkrát hůř, nesmí to být žádným ospravedlněním pro přílišný pesimismus, přehnané strašení a zaměřování pozornosti jen na to špatné. Vždy existuje mnoho cest a mnoho šancí pro obrat k lepšímu, a to by měl mít na paměti každý, kdo se v oblasti zpravodajství-snažícího-se-měnit-svět pohybuje. Ano, nezávislé a konspirační weby jsou z velké většiny touto touhou změnit svět k lepšímu poháněny. A já z celého srdce doufám, že nepřijde nazmar.

Spajdy ^^
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alfa Alfa | E-mail | Web | 9. července 2015 v 21:52 | Reagovat

Rozhodně zajímavá myšlenka, která by stála za realizaci. Opravdu jsem zvědavý, jak by takový přístup změnil globální přístup k dění ve světě, jak by se věci mohly změnit. Dokážu si to představit, není to nemožné, chce to však novou vlnu :)

2 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 9. července 2015 v 22:23 | Reagovat

[1]: Možná právě začala ^^

3 Kat Keith Kat Keith | 10. července 2015 v 10:54 | Reagovat

Na této myšlence mi nereálného a utopického nepřijde vůbec nic. Je to rozumné a ani ne tak složité na skutečnou realizaci. Spoustu lidí by to navíc mohlo i usměrnit a urovnat.

Většina dnešních pisatelů nejspíš na doplnění druhé stránky kašle při touze vyvolat větší fascinaci - ono když se zveřejní něco přehnaně šeredného či naopak přesvíceně sluníčkového, působí tam jen ta jedna stránka věci jako něco velkolepého. Což pochopitelně vyvolává bouřlivější reakce. Zvláštní efekt. Po tom lidi jdou, protože ať vědomě či nevědomě mají prostě sklony si většinou extrémů škodit. Je nádherné přeci celý den na nové události nadávat, hrozit se jich nebo naopak. Ve zkratce, asi tak.

Prostě Kočky jsou pro, to říkám, jakožto jejich zástupce.

4 Magthealien Magthealien | Web | 10. července 2015 v 21:14 | Reagovat

A proč ne? Vždyť přece takhle to praktikuje už většina školáků (sice nejde o pořádné zpravodajství, ale...). Vždycky po špatné zprávě, rychle následuje ta dobrá. Tady je výsledný efekt celkem dobře viditelný a dokázaný na rodičích :) =D

5 Colliode Colliode | 10. července 2015 v 23:01 | Reagovat

nice idea :) na JáJsem mě nedávno zaujal nápad vytvořit čistě pozitivní (čti konstruktivní) noviny, to se mi taky moc líbilo...

6 marcela marcela | 12. července 2015 v 10:59 | Reagovat

zajímavá myšlenka :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Berte a dávejte, kopírujte a přeposílejte, jak je libo, neboť v Mezisvětě nikomu nic nepatří :-) Díky za návštěvu, a mějte se, jak potřebujete.

Sepsal, našel nebo pospojoval Spiiiidy, 2011 - 2015. Blog založen 9. 3. 2011.