Jak si hrají "bohové"

17. ledna 2013 v 23:20 | Spiiiidy |  Knihy
Přišla mi pod ruku zajímavá knížka. Jmenuje se "Playthings of the Gods" a je dostupná na http://3108.info/play/PLAYTHINGS.htm. Je o tom, jak náš systém vykořisťuje lidi, jak funguje, jak vůbec nemá zájem na tom, abychom se měli dobře a taky o tom, kdo tahá za nitky ... není to žádné extra strašení, jen samá realita :)

Přeložil jsem pro vás úvodní modelový příklad (knížka je v AJ), protože ten mluví za vše ...

****

Řekněme, že žijete ve vesnici. Jediný zdroj vody zde je obecní studna. Ta však vysychá a vesničané jsou znepokojení. Řekněme, že jednoho dne jdete na procházku a rozhodnete se vylézt na kopec, na který z jakéhokoli důvodu před vámi nikdo nešel. Na druhé straně kopce najdete pramen s čistou pramenitou vodou, který má tolik vody, že ji vesnice ani nestačí spotřebovat.

Podíváme se na dva rozdílné scénáře ukazující, jak byste s tímto objevem mohli naložit. První scénář nazveme "přirozený způsob" a druhý "americký způsob".

PŘIROZENÝ ZPŮSOB

U pramene naberete trochu vody, jdete zpátky do vesnice, svoláte všechny lidi a řeknete jim "Naše problémy s vodou jsou vyřešeny! Hned támhle za kopcem je přírodní pramen, který má víc vody, než budeme kdy potřebovat, a voda z něj chutná dokonce lépe, než ta z naší studny. Podívejte, trochu jsem přinesl. Ochutnejte!"

Všichni jsou nadšení a začnete společně probírat nějaký plán, jak postavit nějaké potrubí nebo něco podobného, aby lidé nemuseli chodit pro vodu tak daleko a podobně.

To je přirozený způsob.

AMERICKÝ ZPŮSOB

U pramene naberete trochu vody, vrátíte se do vesnice, svoláte lidi a řeknete jim "Podívejte, co mám - čistou pramenitou vodu, ochutnejte." Všichni jsou nadšení a zeptají se vás "Pověz, kde jsi našel tu vodu, abychom mohli zachránit naši vesnici." Na to ale odpovíte "Tato informace je obchodním tajemstvím. To, co jsem vám dal, byl vzorek zdarma. Pokud chcete vodu, abyste mohli dál žít, musíte zaplatit mé společnosti 'Vodní společnost' předem.

Odteď vám budou dávat vesničané peníze. S těmito penězi si můžete najmout nějaké lidi, aby nosili vodu do vesnice žíznícím lidem. Vaše "obchodní tajemství" je však křehké, protože kdokoli se dozví o prameni na druhé straně kopce, bude si vodu nosit sám a vy zkrachujete. A to bude ten poslední z vašich problémů. Takže si musíte pečlivě vybírat, koho u sebe zaměstnáte a donutit je složit slib mlčenlivosti. Můžete poskytovat věrným zaměstnancům výhody, abyste je umlčeli, jako například vodu zdarma pro ně a jejich rodiny.

Jak se vaše zisky zvyšují, můžete si dovolit platit víc za zabezpečení. Zaprvé, budete chtít využít nějaké psychologické triky, abyste se ujistili, že obyčejní lidé z vesnice nebudou chtít jít tam, kde je pramen. Třeba začnete šířit zvěsti o tom, jak na druhé straně kopce žije příšera a jak sežere každého, kdo by tam chtěl jít. Pro případ, že by vám nikdo nevěřil, si najmete odstřelovače, kteří se schovají za kopcem. Pokud si budete myslet, že někdo je příliš blízko k objevení vašeho obchodního tajemství, odstřelovači ho zabijí a hodí do jámy na druhé straně kopce. Lidem řeknete, že "příšera ho asi musela dostat".

Časem, jak vaše zisky rostou a máte víc peněz, než jste kdy potřebovali, začnete uvažovat o spoustě super věcí, co byste mohli dělat. Můžete podplatit tisk a školství. Lidem, co v těchto odvětvích pracují, řeknete, že jste "Bůh vody", že jste vždy existovali, všechno víte, všechno vidíte atd. Učebnice se přepíší, takže děti se budou učit tohle. Pokud narazíte na nesouhlas, no, vždy je na druhé straně kopce jáma a zvěsti o příšeře ...

Nyní si můžete dovolit i udělat něco "hezkého" pro lidi, jako třeba rozdávání vody zdarma chudým, kteří si nemohou dovolit vám zaplatit, ale jen tolik, abyste je stěží udrželi naživu.

Musíte si také dávat pozor na zaměstnance. Samozřejmě máte vycvičené specialisty, aby je sledovali a starali se o to, aby vám zůstali věrní. Lepší způsob, jak si zajistit loajalitu zaměstanaců, je však pomocí výhod, které ostatní nemají. Ve vesnici je voda pro chudé lidi vzácná, protože neznají pravdu. Vy se však o vodu nemusíte starat, tak proč nebýt úplný hajzl.

Můžete postavit rekreační centrum pro zaměstnance s bazénem a lázněmi, aby se mohli bavit a vyplýtvali zbytek vody. To můžete pak rozšířit a vybudovat jakousi "tajnou vesnici" na druhé straně kopce s pramenem, kde si ti, co jsou k vám loajální, můžou užívat veškerého luxusu, zatímco obyčejní lidé ve vesnici budou trpět a prosit o slitování, jak budete postupně zvyšovat cenu vody.

To je americký způsob.

****

Povědomé?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Verča Verča | E-mail | 18. ledna 2013 v 16:31 | Reagovat

No co na to říct, když jsem zrovna dneska říkala kámošovi, jak moc oceňuji vzájemnou spolupráci mezi lidmi a že vnímám dva způsoby: buď si budem pomáhat, budem využívat různých možností různých lidí a předávat si tak energii, anebo tuto energii využijem na urážení se, házení si klacků či rovnou klád pod nohy, pomlouvání atd. Je to na každým z nás. Jo a líbí se mi název tý knížky - je to sice děsněvážnýatofakt, ale je fain si uvědomit, že jde pořád jen o hru.:-) Alespoň takto to údajně vidí toltékové a mě je jejich vnímání světa blízký, čímž se prakticky stává i mým vnímáním. Jen se to nesmí brát doslovně bo co člověk, to jiný pohled na svět... asi.:-)
A proč mi tenhle koment připadá stupidně zmatený a moudrý zároveŇ?:-D

2 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 20. ledna 2013 v 16:10 | Reagovat

[1]: Tak tak, energie vynaložená na spolupráci se vrátí v mnohem příjemnější a víc pozvedávající formě, než ta vynaložená na takzvanou "volnou soutěž", kde se ta energie spíš znehodnocuje :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Berte a dávejte, kopírujte a přeposílejte, jak je libo, neboť v Mezisvětě nikomu nic nepatří :-) Díky za návštěvu, a mějte se, jak potřebujete.

Sepsal, našel nebo pospojoval Spiiiidy, 2011 - 2015. Blog založen 9. 3. 2011.