Utrpení a konec utrpení

15. února 2012 v 10:55 | Eckhart Tolle |  Články, co stojí za přečtení
Vzájemné spojení všech jevů: buddhisté to vždycky věděli a fyzikové to dnes potvrzují. Nic, co se děje, není izolovanou událostí. Čím víc něco klasifikujeme, tím víc to izolujeme. Myšlení rozbíjí celistvost života. Nicméně i to je součástí nesmírné sítě spojitosti, kterou nazýváme vesmírem.
To znamená, že cokoli je, nemůže být jinak.
Ve většině případů nemáme ani tušení, jaký význam v totalitě vesmíru může mít zdánlivě bezvýznamná událost, ale poznání její nevyhnutelnosti může být počátkem vnitřního přijetí přítomného okamžiku.
Opravdová svoboda předpokládá, že žijete tak, jako byste si vědomě vybrali všechno, co cítíte v každém okamžiku.
Tato vnitřní harmonie znamená konec utrpení.
Je utrpení opravdu nevyhnutelné?
Kdybyste netrpěli tak, jak trpíte, neměli byste žádnou hloubku, žádnou pokoru, žádný soucit. A teď byste nečetli tuto knihu. Utrpení otvírá skořápku vašeho ega, takže má svůj význam. Utrpení je nutností, dokud si neuvědomíte, že nutné není.
Neštěstí potřebuje ego, které se ztotožňuje se svou minulostí. Potřebuje čas - minulost a budoucnost. Co vám zůstane, když ze svého neštěstí odstraníte čas? Zůstane jen "jsoucno" tohoto okamžiku.
Může to být pocit tíhy, hněvu, rozrušení nebo nevolnosti. To však není neštěstí, a proto ani váš osobní problém. V lidské bolesti není nic osobního. Je to prostě intenzivní tlak, který cítíte někde v těle. Věnujete-li tomu pozornost, pocit se nezmění v myšlení, ale jen reaktivuje vaše nešťastné "já".
Zkuste si, co se stane, umožníte-li svým pocitům prostě být.
Hodně bolesti vzniká jen proto, že považujete za pravdivou každou myšlenku, která vám přijde na mysl. Samotná situace vás nedělá nešťastnými. Může vám způsobit tělesnou bolest, ale neučiní vás nešťastnými. Nešťastnými vás dělají vaše myšlenky.
"Nešťastným mě činí to, co si myslím v tomto okamžiku." Jakmile si to uvědomíte, přestanete se ztotožňovat se svými myšlenkami.
Příšerný den.
Neměl v sobě dost slušnosti, aby mi zatelefonoval.
Zklamala mě.
Takovéto krátké historky říkáme sobě i druhým, často ve formě stížností. Vymýšlíme si je, abychom posílili a ospravedlnili své já a usvědčili z omylu druhé lidi. Jsme-li v právu, dává nám to pocit, že jsme lepší než ostatní, což posiluje naše falešné ego. Tak si ovšem děláme nepřátele: ano, ego potřebuje nepřátele, aby se ve vztahu k nim mohlo vymezit. A stejně poslouží dokonce i špatné počasí.
Díky těmto navyklým způsobům myšlení máte reaktivní vztahy k lidem i situacím ve svém životě. Všechno jsou ale jen formy utrpení, jež si sami nevědomě způsobujete, protože uspokojují vaše ego. Ego se posiluje vyvoláváním konfliktů.
Jak by byl život jednoduchý bez těchto situací.
Prší.
Nezatelefonoval.
Já tam byl, ale ona nepřišla.
Když jste nešťastní, soustřeďte se na to, co existuje teď. Neštěstí nemůže v přítomném okamžiku existovat.
Utrpení vzniká, kdykoli označíte nějakou situaci za nežádoucí nebo špatnou. Jste naštvaní a vaše zlost situaci zosobňuje a posiluje vaše reaktivní "já".
Neustálé hodnocení událostí a situací je návyk, který lze překonat. Začněte přijímat nedůležité události, aniž je hodnotíte. Když vám uletí letadlo nebo když uklouznete a spadnete do louže, dokážete se zdržet toho, abyste svůj zážitek označovali za špatný nebo bolestivý? Jste schopni přijmout "jsoucno" přítomného okamžiku?
Označujete-li věci za špatné, ochuzujete své emoce. Jakmile se negativních hodnocení zdržíte, získáte ohromnou vnitřní sílu.
Ochutnali ovoce ze stromu poznání dobra a zla.
Překročte hranice dobra a zla tím, že přestanete označovat věci za dobré nebo špatné. Když se tohoto návyku zbavíte, začne vámi proudit síla vesmíru. Budete-li přistupovat k životu pozitivně, síla života téměř okamžitě změní v dobré ty skutečnosti, které byste dříve považovali za "špatné".
Všimněte si, co se stane, přestanete-li označovat své zážitky za špatné a začnete-li je přijímat takové, jaké jsou.
Ať už jste v jakékoli situaci, jak byste se cítili, kdybyste situaci přijali takovou, jaká je - v tomto okamžiku?
Existuje mnoho forem utrpení, která vám připadají tak "normální", že je za utrpení ani nepovažujete a možná dokonce uspokojují vaše ego - podrážděnost, netrpělivost, zlost nebo neshody s druhými lidmi.
Když se tyto formy utrpení naučíte rozpoznávat, můžete si říci: tohle utrpení si teď způsobuji sám.
Máte-li ve zvyku způsobovat utrpení sami sobě, pravděpodobně způsobujete utrpení i ostatním. Tohoto nevědomého návyku se zbavíte tím, že si jej uvědomíte.
Utrpení si nemůžete způsobovat vědomě.
Tohle je zázrak: za vším, co se vám jeví jako "špatné" nebo "zlé", se skrývá hlubší dobro. Odhalí se vám, jakmile začnete přijímat realitu v její danosti.
Jedna z nejhlubších moudrostí lidstva zní: "Neodporujte zlu."
Dialog:
Přijměte to, co je.
To nemohu. Opravdu mě to rozčiluje.
Tak to přijměte.
Mám přijmout to, že jsem rozčilený? Mám přijmout to, že to nemohu přijmout?
Ano. Přijímejte nepřijatelné. Vzdejte se tomu, čemu se nemůžete vzdát. Uvidíte, co se stane.
Jedním z nejpřísnějších učitelů je chronická tělesná bolest. Jejím učením je: "Jakýkoli odpor je marný."
Nic není normálnější než neochota trpět. Jestliže však tuto neochotu překonáte a bolest přijmete, možná si uvědomíte, že se mezi vámi a bolestí vytvořil nepatrný prostor. Až tehdy trpíte vědomě, ochotně. Trpíte-li vědomě, tělesná bolest rychle zničí vaše ego, neboť jeho existence spočívá v rezistenci.
"Nabízíte své utrpení Bohu," i tak to lze vyjádřit.
Nemusíte být křesťané, abyste chápali hlubokou univerzální pravdu, kterou symbolizuje kříž.
Kříž je nástrojem mučení. Symbolizuje extrémní utrpení a bezmocnost člověka. A najednou se člověk vzdá, vědomě trpí a řekne: "Ať se neděje má vůle, ale tvá." V tu chvíli ukáže kříž, nástroj mučení, svou skrytou tvář: kříž je také posvátným symbolem, symbolem Boží podstaty.
To, co zdánlivě popíralo existenci transcendentální dimenze života, se do této dimenze stane bránou.
Eckhart Tolle
našel jsem zde, zdroj zde
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Petr Hynek Petr Hynek | E-mail | Web | 15. února 2012 v 21:32 | Reagovat

Utrpení je nutností, dokud si neuvědomíte, že nutné není. Krásná a pravdivá věta i celý článek. Tak jak od Mistra Eckharta bývá zvykem...

2 Lara Lara | 19. února 2012 v 19:38 | Reagovat

Utrpenie je nevyhnutný dôsledok nevyrovnanej karmy. Skutočne je nutné, dokým si človek neuvedomí, že vlastne nutné nie je. Pravdivý je citát: ,,Jestli jsi uvěřil, že je něco nevyhnutelné, stvořil sis svou budoucnost."

Tolleho môžem, máme takmer identické vnímanie :) Teraz sa mi už viac darí prijímať všetko také, aké to je bez hodnotenia. Začalo sa to precitnutím zo ,,spánku" a uvedomením, že dobro i zlo samo osebe neexistuje - sme to my, kto si tieto nezmyselné súdy a hodnotenia vytvárame v závislosti od nášho vnímania. Neexistujú iba dobré, alebo zlé udalosti, rovnako, ako neexistujú iba dobrí alebo zlí ľudia. Oni jednoducho SÚ a preto nech ich označíme akokoľvek a nech nám budú čímkoľvek, vždy pre nás majú rovnakú cenu.

3 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 19. února 2012 v 21:43 | Reagovat

[2]: Hmm, na tom citátu něco je :) Koukám, že máš hodně podobný pohled na svět, jako já ... jinak necítím to tak, že by naše duální soudy dobré/zlé a podobně byly nesmyslné, nejsou zbytečné, mají svůj účel a kdo prohlédne to, co jsi napsala, pochopí, že tu přeci jen k něčemu byly, i když po tom "procitnutí" už jsou zbytečné ...

Díky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Berte a dávejte, kopírujte a přeposílejte, jak je libo, neboť v Mezisvětě nikomu nic nepatří :-) Díky za návštěvu, a mějte se, jak potřebujete.

Sepsal, našel nebo pospojoval Spiiiidy, 2011 - 2015. Blog založen 9. 3. 2011.