Citáty z Matrixu, část druhá

8. dubna 2011 v 14:19 | Spiiiidy |  Citáty, co mě oslovily
Ták, slibovaný druhý díl úryvků z prvního dílu filmu Matrix je tady. Pod úryvky budu psát zase vlastní interpretaci tak, jak to prostě vidím. Přeju příjemné čtení. :-)

"Já vím proč tu jsi, Neo. A já vím co děláš. Já vím, proč špatně spíš ... proč žiješ sám a proč, noc co noc sedíš u svého počítače. Ty ho hledáš. Vím to, protože jsem kdysi hledala to stejné. A když mne našel, řekl mi, že nehledám jeho, ale odpověď. To je ta otázka, která nás řídí, Neo. To je ta otázka, která Tě přivedla sem. Znáš ji, stejně jako jsem ji znala já. 'Co je to Matrix?' Odpověď je tam venku. Hledá tě. A najde si tě, když budeš chtít."

Pocity podobné těmhle jsem měl prakticky od dětství, ale vůbec jsem jim nerozuměl. Je sice hezké, že člověk ví, že je něco špatně, ale když nemá ani páru o tom co to je a jak na to přijít, tak to chuť do života spíš bere než dává. Ovšem pak stačí jedna událost, jedno malé ťuknutí a vše začíná být den ode dne jasnější. A pokud vyvineme nějaké úsilí směrem ke zjištění odpovědi na to, co že je tu vlastně jinak, než by mělo být, odpověď si nás začne hledat = začnou nám do života přicházet lidi a situace, které nás povedou. Jako byl veden ze začátku Neo k setkání s Morfeem, který symbolizuje ono poznání, otevřené dveře k pravdě.

"Máš pohled člověka, který bere to co vidí, protože čeká, že se probudí. Ironií je, že to není daleko od pravdy. Ty věříš na osud?" - "Ne." - "Proč ne?" - "Nelíbí se mi představa, že nejsem pánem svého života." - "Vím přesně, jak to myslíš. Řeknu ti, proč jsi tady. Ty něco víš. To co víš, neumíš vysvětlit, ale cítíš to. Cítíš to celý život. Se světem není něco v pořádku.
Nevíš co to je, ale je to tam. Jako skvrna na duši, řídící to šílenství. Tenhle pocit tě ke mně přivedl. Víš, o čem to mluvím?" - "O matrixu."

Proč tedy vlastně Neo nevěřil na osud? Nevěřil tomu, že není pánem svého života. Nevěřil, že není schopen ovlivnit realitu. V hloubi duše věděl, že má mnohem větší moc. Prostě se mu nezdálo, že to, co vidí, je všechno. Ale jak se k té moci dostat, že?
Ten pocit, že se světem není něco v pořádku, tam někde uvnitř je, přesně jako ta skvrna na duši. A proč se vlastně dostal k Morfeovi? Vyvinul nemalé úsilí k tomu, aby se tak stalo. Hledal pravdu. Hledal něco, co ho dovede k začátku stržení klapek z očí, které na nich měl od narození. A život ho k němu dovedl. Život, který, jak správně věděl, není ovlivňován nějakým vnějším stvořitelem zvenčí, ale jím samotným. Kdyby nic neudělal a žil slepě podle pravidel a zákonů Matrixu, nikdy by se nedozvěděl, co to Matrix je. Takže si "za to mohl" ve skutečnosti sám.

"Matrix je všude. Je to všechno kolem nás. I teď, v téhle místnosti. Vidíš ho, když se díváš z okna, když pustíš televizi. Cítíš ho, když jdeš do práce, do kostela, když platíš daně. Je to svět, který ti přetáhli přes oči, aby zakryli pravdu."

Jinak řečeno, Matrix nás ovládá skrze našich pět základních smyslů. Plně však ovládá jenom toho, kdo jim bezmezně věří. Kdo věří, že to, co vidí, slyší, cítí, nahmatá a ochutná, je skutečné. Právě proto je VÍRA ZÁKLADNÍM KAMENEM MATRIXU. Bez ní se sesype jak domeček z karet, stejně jako dům, kterému nevydrží základy.
Například to, co vidíme, je složeno z toho, co dojde k mozku z očních receptorů, ale TAKÉ z už uložených obrazů, informací a našich očekávání. A stejně to jsou ve výsledku jen elektrické signály, přesně jako ty, které zpracovává procesor počítače, aby vykouzlil obraz na monitoru. To je totiž taky iluze. Takže ne, že vidíme očima. Vidíme mozkem. To platí i pro ostatní smysly.
Když vidíte v kině 3D obraz, je tam skutečně ta filmová krajina? Není, že? A když se venku podíváte na Slunce, je tam skutečně? Je, že? Ale kdepak, není ... :) Jaký je rozdíl ve zvuku ze sluchátek a ve zvuku, který slyšíte na ulici? Ano, žádný.

"Jakou pravdu?" - "To, že jsi otrok, Neo. Jako každý další jsi se narodil do zajetí. Narozen jako vězeň, který nemůže cítit chuť ani dotek. Vězní Tvou duši. Bohužel, nedokážu popsat co to Matrix je. Musíš to vidět sám.

Ano, jsme otroci. Otroci našich smyslů. Ale jen proto, že jim věříme. Odmala jsme vychováváni k tomu, abychom jim věřili. Už v první třídě, když se učíme počítat ... "Co vidíš?" - "Nic a všechno." - "Špatně! Tři jablíčka!" Ve skutečnosti to jsou nepovedené imitace jablek z nějakého plastu nebo magnetu, která připomínají jablka asi jako připomíná vlak půllitr a ještě k tomu zabírají ze zorného pole asi tak půl procenta. Takže říkat, že vidím tři jablíčka je naprostá zhovadilost. A tak v podstatě funguje celé školství. Dělá nás více a více slepými a my se ještě snažíme, abychom v tom byli co nejlepší.

"Měls někdy sen, který ti připadal velmi skutečný? Co kdyby ses z něj nemohl probudit? Jak bys poznal, co je sen a co skutečnost?"

No, jak byste to poznali? Když mám hodně živý sen, tak to je sice super, ale ... nepoznám, že to je sen, dokud se z něj neprobudím (vyjma lucidních snů samozřejmě) Takže až Vám někdo řekne (nebo už řekl), že TOHLE je sen, jak to poznáte? No nemůžete to poznat do té doby, než se z něj probudíte.

A i kdybyste to poznali a nevěděli, jak se probudit,

co potom?


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Barbora Sejrková Barbora Sejrková | 10. dubna 2011 v 23:14 | Reagovat

Tyjo, husté... Všechny citáty jsem už slyšela, ale nikdy jsem nevěděla, jak si je vyložit... :)
Jo a díky za žlutou barvu v oblíbených :)

2 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 11. dubna 2011 v 9:47 | Reagovat

Ten můj výklad je jen jeden z mnoha, ale třeba v tom kousek pravdy taky je. :D
A za málo, u každé stránky tam dávám převládající barvu, a ta tvoje se mi ještě navíc líbí. :D

3 Petr Petr | 5. srpna 2011 v 15:42 | Reagovat

Musím uznat, že tohle jsem všechno věděl. O Matrixu a o snu planety, jen jsem si to nedokázal spojit s tím filmem, až doteď. Díky Vám! Řekl bych, že scénáristi nám pod nos naservíroval film, který odhaluje a krásně popisuje Matrix, škoda jen, že zpráva z něj nefunguje tak, jak by měla :(
A nebo možná funguje? :)

4 Nikdo Nikdo | 17. srpna 2011 v 20:54 | Reagovat

Je to skoro stejný jak v tom filmu POČÁTEK :)

5 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 8:32 | Reagovat

[4]: Ta část o snech a probuzení jo, tam je to poselství hodně podobné, ale jinak toho ty dva filmy moc společného nemají ...

6 Pavel Pavel | 28. září 2013 v 0:47 | Reagovat

Kid se probudil, ale skákat ze střechy se mi nechce :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Berte a dávejte, kopírujte a přeposílejte, jak je libo, neboť v Mezisvětě nikomu nic nepatří :-) Díky za návštěvu, a mějte se, jak potřebujete.

Sepsal, našel nebo pospojoval Spiiiidy, 2011 - 2015. Blog založen 9. 3. 2011.