Zamyšlení o poselství Avataru

12. března 2011 v 23:39 | Spiiiidy |  Aktuálně
K tomuhle zamyšlení mě inspiroval Jimiho komentář ohledně poselství filmu Avatar: "prirodzení obyvatelia nejakého prostredia sa k nemu chovajú správnejšie ako privandrovalci v podobe US Army"

Přesně tak. Tohle je ale jen malá část z většího "big picture", který z Avataru přímo křičí. Jeho součástí je taky teorie Gaia, která říká, že Země se chová jako živý organismus, čemuž spousta indicií nasvědčuje. Pak také prozrazení existence morfogenetických polí Vesmíru, kde jsou uložena veškerá data a na které se my lidé napojujeme pomocí našich mozků. Ano, čtete správně, v mozku žádná data uložena nejsou. Váš mozek jen plní fuknci vysílačky a přijímače. Tato skutečnost také vysvětluje ony lékaři nepochopené "zázraky", kdy lidem po odstranění i velkých částí mozku po úrazech zůstalo zachováno kompletně celé vědomí, osobnost i vzpomínky. Naopak i po relativně malých banálních poškozeních může dojít k nenávratným změnám, jako je ztráta krátkodobé nebo dlouhodobé paměti, poruchy smyslů a podobně. Z těchto morfogenetických polí čerpáme (viz scéna napojení na Eywu a "copánky" lidu Na'vi). Prostě napojování na Vesmír, na Univerzum ... my lidé toho jsme schopni taky i bez copánků, stačí nám jen naše mysl.

Dál třeba zmíním propojení všeho živého ve Vesmíru - každé zvíře, každá rostlina, to vše tvoří jeden celek. Prostupuje to celým filmem, například když se Neytiri omlouvá zvířeti, které zabila. Všechno souvisí se vším. Nemůžete někde narušit rovnováhu bez toho, aniž by nebyla narušena ta vaše.

Mluví se tam i o energii, kterou si vypůjčujeme a zase ji vracíme, když zemřeme - mj. nám to také říká, že smrt není žádný konec, jak nás dnes systém nutí uvěřit. Kmeny Indiánů v Americe ještě před katastrofou s názvem kolonizace Západu měli dvě a dvě pohromadě. Oni totiž netruchlili, když někdo zemřel. Oni oslavovali! Řeknete si to je šílené, že? Pravdou je, že šílený je právě opak, to, co děláme my dnes. Lidská duše je nesmrtelná a její vstupování a vystupování z fyzického těla je přirozené - viz mraky popsaných případů tzv. OOBE (Out Of Body Experience) v okamžicích blízkým smrti. Jak to, že lidé, co toto prožili, se nikdy nebojí smrti? Ano, oni se nebojí proto, že poznali pravdu. Je ironie, že ti, co tomu nevěří, to zjistí až po smrti.

A co je podle mě nejdůležitější je to, kdy je ve filmu řečeno, že Eywa se nestaví na ničí stranu, ale jen střeží rovnováhu. Všechno směřuje k rovnováze. A Vesmír ji střeží. Stačí se jen koukat kolem sebe a všímat si. Když něco ukradnete, dříve či později někdo něco ukradne vám. Když někomu vezmete energii tím, že jste na něj zlí a křičíte na něj (ano, opravdu mu ji berete!), někdo zase vezme energii vám, aby se udržela rovnováha. Kdo seje vítr, sklidí bouři. Co uděláte, to se vám vrátí. A ne stejné, ale zesílené - viz porážka lidstva a návrat na zničenou Zemi. Proč? Protože si chtěli přisvojit něco, co jim nepatřilo. Dopadli špatně, ale tak dopadne každý, kdo bude rezonovat na destrukci (rozuměj destruktivní chování). Každému se vrátí to, co vyslal. Proč jsou nešťastní lidé, kteří nikomu nic nepřejí, jsou závistiví, chtějí být před ostatními a házejí jim klacky pod nohy? A proč jsou šťastní ti, kteří žijí vyrovnaně, nesoudí ostatní podle povrchních měřítek (vzhled, peníze, postavení), nepřejí lidem špatné věci ...? I zde platí, že za všechno si můžete sami.

A co mě ještě napadá ... pár lidí na Pandoře zůstalo žít společně s lidem Na'vi, protože pochopili a uviděli skutečnost. Přijmuli ji takovou, jaká je. To, jak vše funguje, příroda, Vesmír, život. Ti jediní směli zůstat a vyšli jako vítězové, i když jako jediní nesoutěžili. Vetřelci se vrátili tam, kam patřili. Oni plodili destrukci a ta se jim znásobená vrátila zpět. Oněch pár zůstavších lidí symbolizuje to, že se lidstvo pomalu probouzí.

Ještě jeden optimistický postřeh. Relativně malá skupinka lidí sympatizujících s domorodci dokázala mnohem více, než armáda tupých materialistů se zbraněmi. Zde je krásně zobrazen poměr mezi konstruktivní a destruktivní energií (nebo chcete-li mezi implozivní a explozivní). Konstruktviní = pravotočivá = implozivní energie je nevyčerpatelná. Stačí dodat málo a zbytek si nasaje z okolí. Tu využívá příroda. Růst rostlin, toky řek, lidské tělo. Na lidském těle je zajímavé, že do okolí vyzáří denně cca 25 000 KJ energie. Z jídla a pití získá ale denně jen nějakých 6 500. Proč ten rozdíl? Pracuje na implozivní energii. Zbytek si nasaje z okolí, jmenovitě ze zemského magnetismu a fotonů. Jak by jinak byli lidé schopni vydržet tak dlouhý půst, třeba 40 dní? Jistě, nějaké zásoby v těle máme, ale ne na tak dlouho. Explozivní = levotočivá = destruktivní energie je neúčinná a vyčerpatelná. Nikdy nevyužijete 100% dodané energie, což je přesný opak implozivní. Motory, střelné zbraně, rakety, výbušniny, elektrické spotřebiče, žárovky, to vše je neúčinné. Proto se nikdy nikomu nemůže povést sestrojit pereptuum mobile, dokud bude založené na explozivní energii. Perpetuum mobile je například vaše tělo. A světe div se, poměr těchto dvou systémů, nebo chcete-li energií je 1 : 999 ve prospěch té implozivní. Proto jsme se dostali do slepé uličky. My totiž používáme ten jeden dílek a těch 999 ignorujeme.

Také platí, že jeden konstruktivně jednající a žijící člověk vydá za tisícovku těch destruktivních. A to doslova :-)

Některá fakta jsem převzal z přednášky to máše marného a knihy Jiřího Maška v dobré víře, že osloví i někoho dalšího. K některým myšlenkám o Avataru mě inspirovala Alue na jejím blogu.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Cerike Cerike | E-mail | Web | 12. března 2011 v 23:43 | Reagovat

krásnej blog

2 BarbaChna Vilain BarbaChna Vilain | E-mail | Web | 12. března 2011 v 23:52 | Reagovat

tyyjo! to je krasne napsane! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Berte a dávejte, kopírujte a přeposílejte, jak je libo, neboť v Mezisvětě nikomu nic nepatří :-) Díky za návštěvu, a mějte se, jak potřebujete.

Sepsal, našel nebo pospojoval Spiiiidy, 2011 - 2015. Blog založen 9. 3. 2011.