Úvod k seriálu "Žijeme v simulaci?"

31. března 2011 v 9:23 | Spiiiidy |  Žijeme v simulaci? Seriál
Našel jsem překlad úžasné filosofické práce na téma, které je na různých alternativních webech zmiňováno velmi často. Jde v nejrůznějších variacích, pojmenováních a frázích ve zkratce o to, že náš svět by nemusel být až tak úplně reálný, skutečný. Existuje spousta názorů, teorií, vysvětlení, channelingových výkladů a já nevím čeho ještě, které mají všechny společnou jednu věc - a tou je právě ona tak často probíraná nereálnost našho světa, naší reality. Prostě se lidem zdá, že s naším světem nemusí být úplně všechno v pořádku, ale nedokážou pro tento stav, pro tyto pocity najít ta správná slova, která by přesně vyjádřila, co cítí.

Nekladu si za cíl zde předložit stoprocentní pravdu, jak se tím některé přechytralé weby bezostyšně chlubí, ale jen další dílek do mozaiky větší, než si možná dovedeme představit. Tahle práce mě zaujala hodně a zdá se mi, že se autor celkem trefil. Ale to je jen můj pocit. Může to být pravda, ale všechno může být také úplně jinak, to je jasné. Domnívám se ale, že minimálně stojí za přečtení, třeba někoho nakopne správným směrem.

Tu práci mám v počítači už asi pět let, kdysi jsem ji četl, ale vůbec jsem ji nepochopil ... ani se nedivím, když jsem neměl ponětí o tom, co vím teď. Včera mi na mysli sám od sebe vytanul její název a lup, ona v těch dokumentech fakt byla přesně pod tím jménem, jaké mě napadlo. Náhoda? To tak. :-D

Tato studie by podle mě mohla spíše vyhovovat lidem, kteří rádi myslí a všechno si musí nějak zdůvodňovat, nebo ve všem hledají logiku a vědecké postupy. Zkrátka těm, kteří mají nedůvěru ve veškeré esoterické, duchovní a podobné věci. Nutno ale říct, že i ti duchovněji založení by si ji měli přečíst, protože její vyznění jim může pomoci nahlédnout na věci, které už třeba znají, z jiného úhlu.

Tak, dost řečí, první část seriálu Vám řekne, čím se tato studie zabývá a co budu v každém díle postupně rozebírat a odkrývat. Tím, jestli žijeme v simulaci. V hodně propracované, to samozřejmě, ale prostě v čisté simulaci. Jakou je třeba počítačová hra, nebo ... ano, nebo Matrix, ne nepodobný tomu, jaký znáte ze stejnojmenného filmu. Nebojte, taky mi to ze začátku připadalo, jako když postavíte dvoukilový steak před vegetariána a řeknete mu "Jez!". Ve skutečnosti to je ale mnohem stravitelnější. :-) Originální text (samozřejmě přeložený do češtiny) uvedu vždy mezi dvěma sirkami. ( :-D )

ŽIJEME V POČÍTAČOVÉ SIMULACI?
Nick Bostrom
Katedra filosofie, Oxford University


První verze: květen 2001; konečná verze červenec 2002
uveřejněno ve Philosophical Quarterly (2003), Vol. 53, No. 211, pp. 243 - 255.
Tuto práci lze v nalézt na http://www.simulation-argument.com/

Překlad © Richard Cacák, 2004
Korektura: David Kronus


SHRNUTÍ

Toto pojednání dokazuje, že alespoň jedno z následujících tvrzení je pravdivé:
(1) lidé velmi pravděpodobně vyhynou ještě předtím, než dosáhnou "transhumánního" (dále bez uvozovek) stádia vývoje
(2) je krajně nepravděpodobné, že nějaká transhumánní civilizace spustí významně velký počet simulací jejich vlastní evoluční historie (nebo variací na ni)
(3) téměř určitě žijeme v počítačové simulaci.
Z toho vyplývá, že zastávat názor, že máme šanci se jednou stát "translidmi" a spouštět vlastní simulace našich předků, je nesprávné, pokud ovšem sami v simulaci nežijeme. Předmětem této studie je i celá řada dalších důsledků tohoto závěru.Je Vám asi jasné, že pojmy jako "translidé" nebo "transhumánní civilizace" představují civilizaci, která je o mnoho let v technologickém, duševním, rozumovém, prostě jakémkoliv vývoji daleko před námi (o 1000 nebo i o miliardu let, čísla nejsou důležitá) a má téměř neomezené možnosti, což je pro závěry této práce klíčové. Nutno říct, že lidem z doby kamenné bychom se pravděpodobně jevili jako transhumánní civilizace asi i my. :-)

Pokračování příště ...


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Berte a dávejte, kopírujte a přeposílejte, jak je libo, neboť v Mezisvětě nikomu nic nepatří :-) Díky za návštěvu, a mějte se, jak potřebujete.

Sepsal, našel nebo pospojoval Spiiiidy, 2011 - 2015. Blog založen 9. 3. 2011.