Trest smrti - pro koho je skutečně trestem?

22. března 2011 v 14:35 | Spiiiidy |  Chvilky filosofie
O trestu smrti se napsalo mnoho knih a je tu s námi už nějaký ten pátek. Naši předkové se s vyřčením "trestu nejvyššího" nijak zvlášť neobalovali. Ve středověku byla všelijaká oběšení a upálení na hranici běžná praxe a rozhodně nezůstalo jen u těchto známých a pro publikum atraktivních způsobů. Vynalézavost lidí skutečně nezná meze jak u samotného trestu smrti, tak u mučení, které mu v hojné míře předcházelo. Přece nám musí říct pravdu. I tu, kterou zatím sám neví, ale my ho k ní navedeme a poradíme mu. Směšné? To teprve přijde.

Fajn, máme tu nějakého sériového šíleného vraha (klidně si vymyslete nějaký další strašný zločin, třeba plivnutí na krále), jehož činy jsou zavrženíhodné a tedy musí být potrestán. Takže řekneme někomu, kdo daného člověka vůbec nezná, přesvědčíme ho o tom, že odsouzený zabitý být prostě musí (ano, třeba katovi), on špinavou práci udělá ať se mu to líbí nebo ne, lidi jsou zase ve větším bezpečí a všechno je v pořádku. Nebo není?

Pokud by samotné provedení trestu smrti byl tak šlechetný a všemi obdivovaný čin pro dobro všech, proč by, u všech svatých, žily katovské rodiny po celé generace v ústraní? Proč se se svou prací katové nechlubili každý večer v místních putykách a nežili si jak příslovečná prasata v žitě? A dnes, kdo se v Americe (nebo jinde, to je jedno) chlubí s tím, kolik odsouzenců zabil na křesle nebo injekcí? Proč nebyli ve středověku katové vyzdvihováni a oslavováni? Možná proto, že s trestem smrti je něco špatně. Ale vem to čert, zabíjet se musí, že? Vždyť to vidíme denně v televizi.

Kdyby vám někdo řekl, že máte zabít člověka, kterého jste nikdy předtím neviděli, protože se na tom usneslo pár lidí, kteří ho většinou v prostředí plném strachu vyslýchali, zabili byste ho? Jen tak, bez mrknutí oka? No styďte se, měli byste! Ten člověk je přece špatný!

Tolik k mým pocitům a snahy vcítit se do vrahů, kteří slouží ani neví pořádně komu, a pojďme se na celou věc podívat z jiného úhlu, možná dokonce z jiné dimenze.

Jaký má smysl trest smrti pro nesmrtelnou bytost? Pokud přijmeme, že člověk jako takový, potažmo jeho duše, vyšší vědomí nebo jakkoliv to nazvete, je nesmrtelný, co nám ze slavného trestu smrti zbyde? Trest smrti patří do, jak jim říkám, takzvaných šiřitelů strachu. Kdo se bojí smrti, rozhodně se mu bude snažit vyhnout a na tom v podstatě stojí celý systém. Na strachu stojí soudy, vězení, školy (od strachu z neuplatnění po strach ze špatné známky a reakce rodičů), daňové a peněžní systémy, krátce řečeno dnešní svět. Sami si domyslete, co by se asi tak stalo, kdyby si všichni uvědomili, že se vlastně nemají čeho bát. Toto uvědomění souvisí s mnoha dalšími věcmi, o kterých se moc nemluví (například se sebeláskou, hlubokým odpuštěním sobě sama, nelpěním na nikom a ničem), takže není moc na místě si myslet, že by na světě zavládla anarchie. Spíše naopak. Cokoliv vytváří v jedinci strach, vyvolává obranné reakce typu boj, útěk, zkrátka destruktivní jednání. Tyto reakce jsou pak převedeny do něčeho, čemu my říkáme "zase dělám to, co nesnáším" a podobně.

A pro koho je tedy trest smrti skutečně trestem? Odsouzený ztratí fyzické tělo, ve kterém přebývá stejně jen dočasně, takže v podstatě o nic. Za svoje činy je totiž zodpovědný zase jen on a ponese si je s sebou dál, jinak řečeno do dalšího života nebo chcete-li do další inkarnace v podobě "karmy". Takže jakýpak trest smrti. Trestem pro něj bude vlastní (další) život, protože jen ten, kdo tvoří destrukci, destrukci také sklidí. Tíha násilného odejmutí života odsouzenému visí na tom, kdo trest vykonal. Ten s tím bude muset žít a pravděpodobně mu toto destruktivní jednání zapříčiní časem destruktivní reakci okolí. Vesmír je nápaditý, takže se to může projevit různě, ale šťastný život plný lásky ho rozhodně nečeká.

Ve Vesmíru platí - co zaseješ, to sklidíš (a ve větší míře). Nejde zasít trávu a sklidit jablka, stejně tak jako nejde zabít a nenést za to následky. To jen my si hrajeme na Bohy a myslíme si, že máme nějaké právo soudit ostatní za jejich činy. To je jen výmysl "moderní" (píšu s uvozovkami, protože ji za moderní nepovažuji) civilizace. Vesmír je ovšem hodně nápaditý a tak to, že někomu něco ukradnete, se může projevit tak, že si vymknete kotník nebo se vám něco nepodaří. Naštvete se a lup, ukradená energie je tam, kam patří. No vám rozhodně ne. Celé to je o vyrovnávání energií. Když někomu energii vezmete (zabijete ho, okradete ho, vyvoláte v něm strach třeba tím, že ho seřvete), někdo nebo něco vám takto nabytou energii vezme. Proč? Aby se udržela rovnováha. To máte jako s tornády, sopkami, zemětřesením, vichřicemi - tyto jevy jen a jen vyrovnávají nerovnováhu Země. Tornádo například mezi teplem a chladem. Můžete se to snažit přečůrat jak chcete, ale Zákony Vesmíru neobejdete.

Takže co ty, náš slavný treste smrti? Další zbytečnost do už tak velké sbírky zbytečností plodících strach a destrukci. Podej si ruku s armádou.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Terii Terii | Web | 22. března 2011 v 15:08 | Reagovat

trest smrti je hrozny ale nekteri si to fakt zaslouzi..:((

2 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 22. března 2011 v 19:35 | Reagovat

Smrt si zasloužíme všichni a není to žádný trest. :-) Ale nezasloužíme si být souzeni. Nikým. Pro souzení činů ostatních lidí neexistuje opodstatnění, to je jen součást pravidel naší hry na ředitele Vesmíru. :-)

3 Jimi Jimi | 23. března 2011 v 7:21 | Reagovat

Keď nič iného, tak ten trest smrti aspoň urýchli karmu, u mě dobrý :-)

4 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 23. března 2011 v 9:29 | Reagovat

Odsouzenému znemožní, aby se s následky svých činů popral v tom životě, ve kterém je spáchal a odloží to do další inkarnace, která nebude mít ani páru, proč má nešťastný život. A katovi přinese do života něco, co vyrovná všechny vraždy, které provedl. :-)

5 Jimi Jimi | 23. března 2011 v 10:23 | Reagovat

ešte teda pokiaľ viem, tak smrtiaca injekcia v USA sa podáva tak, že sa tomu odsúdenému dá niekoľko injekcií a nikto nevie, že v ktorej je smrtiaca látka. Takže kat je v tom defakto nevinne.

A ešte sme sa s kolegami bavili o tom, že trest smrti je pre niektorých zločincov príliš humánny a bolo by lepšie, keby ich použili na lekárske pokusy/testy liekov, ťažbu v uránových baniach, crash testy a darcovstvo orgánov. Ja osobne mám teda teóriu karmy moc rád, ale v tomto by som sa na ňu nespoliehal - lepší vrabec v hrsti (aktuálny trest) ako holub na streche (mizerný budúci život)

6 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 23. března 2011 v 10:58 | Reagovat

No, pokud se trochu víc zajímáš o teorii karmy, tak víš, že i pokud ti transplantují jakýkoliv orgán, přenese se s ním do tebe část karmy dárce (a osobnosti) = další problémy. A ostatní tresty jsou také odejmutí energie odsouzenému, která bude tomu, kdo je poslal třeba do uranových dolů nebo na crash testy, zase odebrána. Protože mu nepatří.

Kat je v tom vinně úplně stejně, i když neví, ve které injekci to je. Už tím, že jde odsouzenému vůbec nějakou píchat. Ví přece, že s určitou pravděpodobností ho zabije. Takže ona zdánlivá nevinnost je zase jen výmysl na jejich "očištění".

A na karmu se můžeš nebo nemusíš spoléhat, ale jí je to jedno. Vesmír nerozlišuje. Nerovnováha energií se vyrovná tak jako tak, ať proti tomu bojujeme nebo ne. Stejně, jako nezabráníš vzniku tornáda nebo výbuchu sopky, tak nezabráníš stejnému vyrovnání energií nabytých nesprávným způsobem ve tvém životě. :-)

7 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 23. března 2011 v 11:00 | Reagovat

I zde platí, že všechno falešné potřebuje výživu, zdroj, jinak zaniká. To skutečné existuje samo od sebe.

8 Jimi Jimi | 23. března 2011 v 11:47 | Reagovat

ohľadom toho spoliehania som myslel to, že mne osobne sa v tomto živote bude žiť lepšie, keď budem vidieť ako zločinci trpia. Keď niekto znásilní 8 ročné decko alebo zabije X ľudí, tak mám väčší pocit zadosťučinenia z toho, že potom dostane "okamžitý" trest, než z toho pocitu, že niekedy raz možno bude mať horší budúci život. Potom si k tomu pripočítaj to, že keď niekto v súčasnom živote urobí takýto prúser, tak je veľká pravdepodobnosť, že to urobí znova, ak ho niekto nezastaví. Takže to zároveň pôsobí ako prevencia proti ďalším zločinom.

9 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 23. března 2011 v 23:02 | Reagovat

Jasně, ale systém karmy zohledňuje i tu věc, že když se někomu něco takového stane (znásilnění, přepadení atp.), tak si za to také může sám - tím, co udělal v tomhle nebo nějakém z minulých životů. Nic se neděje bezdůvodně a už vůbec ne náhodně. :-) Rovnováhu jednoduše obejít nikdo a nic nemůže ...

10 Nex Nex | 15. května 2012 v 13:13 | Reagovat

Když mluvíš o nešíření negativních věcí, nestěžuj si na svět. Viz například školy. To není objektivní poznámka, to je kňourání. Jakkoli se školství často zvrhává ve směru zmíněného strachu, NENÍ na něm postaveno. Je postaveno na snaze usnadnit(/umožnit) přístup k určitým informacím a hlavně na vedení k rozvíjení myšlení, schopností a charakteru. Že to často selhává už je záležitost jednotlivců a jejich přístupu, jako všechno.

11 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 15. května 2012 v 16:37 | Reagovat

[10]: V tom článku není napsané objektivně ani jedno slovo, všechno je můj pohled. :) Ty máš zase svůj, koukám, že hodně odlišnej, tak mě o něm nepřesvědčuj. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Berte a dávejte, kopírujte a přeposílejte, jak je libo, neboť v Mezisvětě nikomu nic nepatří :-) Díky za návštěvu, a mějte se, jak potřebujete.

Sepsal, našel nebo pospojoval Spiiiidy, 2011 - 2015. Blog založen 9. 3. 2011.