O minulosti, budoucnosti a přítomnosti

13. března 2011 v 10:08 | Spiiiidy |  Citáty, co mě oslovily
Yesterday is history, tomorrow is a mystery, but today is a gift. That is why it is called the present. ~ *Oogway

Tenhle výrok jsem našel při brouzdání po deviantArtu v podpisu jednoho člena. Proto ta hvězdička před nickem, tyhle symboly slouží na dA jako rozlišovač.

Kéž by si tohle ta spousta lidí, které zajímá víc budoucnost a minulost, uvědomila. Všechno se děje v přítomnosti, tady a teď. Nikdy jindy. Jediné, co můžete udělat s minulostí, je přijmout ji a přestat si vyčítat úplně všechno, co jste kdysi udělali a hlavně, hlavně si odpustit. Jinak vás bude pořád stíhat, otravovat vám přítomnost a nezbavíte se jí. "Tohle jsem mohl udělat líp, tamto se mi fakt nepovedlo, tohohle lituju ...", to můžete slyšet dnes a denně od chronických stěžovatelů, jak jim říkám. Čeho ale tím stěžováním docílí? Maximálně tak to, že se budou mít rádi zase o trochu méně než předtím a časem znechutí a odeženou svoje posluchače. Je to bludný kruh, ze kterého ale lze vystoupit. Jak se říká, směj se a celý svět se bude smát s tebou; smutni a budeš smutnit o samotě.

Co na tom, že odpustíte všem lidem okolo, když neodpustíte sobě? Na vás záleží. Pokud se totiž dostanete do stavu, kdy odpustíte sami sobě, nebudete muset odpouštět ostatním, protože to přijde ruku v ruce s tím. Tímto děkuji Putujícímu oblaku, jehož články mi otevřely oči.

Na čem záleží více? Na tom, co děláte právě teď nebo na tom, co se stalo před x lety? Stín, který vrhá minulost na přítomnost lidem, kteří to ještě nepochopili, je velká zátěž, která je naprosto zbytečná. Často slyším ve filmech výroky typu "Kdyby tady byla maminka (která mimochodem zemřela před deseti lety), tak by ti to nedovolila / byla by na tebe hrdá / zděsila by se (vymyslete si cokoliv dalšího, co se zrovna hodí)." Když pominu skutečnost, že maminka je, akorát v jiné dimenzi, tak ten výrok postrádá jakýkoliv smysl. Na čem záleží, to je přítomnost, kteru prožíváme. Nikdy neprožíváme minulost nebo budoucnost.

Už jsem někde slyšel i to, že uvědomování minulosti a budoucnosti přísluší normálním zdravým lidem, kdežto v přítomnosti žijí duševně nemocní lidé, například ti s Alzheimerovou chorobou, nízkým IQ a podobně. Víc překrouceně už to snad ani říct nejde.

Když se někoho zeptáte, čeho by si přál v životě dosáhnout, dostane se vám často odpovědi "Chci být šťastný." Jak ale můžou tito lidé být šťastní, když se budou nenávidět za to, co sami dříve udělali a žít ve strachu z budoucnosti? To není možné. Strach, a nejen ten z budoucnosti, vás brzdí naprosto neuvěřitelným způsobem. Co se týče strachu, doporučuji vám shlédnout vynikající videoklip od skupiny Massive Attack, který vám řekne o strachu všechno, co potřebujete vědět, abyste se ho jednou provždy zbavili. Je jedním slovem geniální. Tady je.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Berte a dávejte, kopírujte a přeposílejte, jak je libo, neboť v Mezisvětě nikomu nic nepatří :-) Díky za návštěvu, a mějte se, jak potřebujete.

Sepsal, našel nebo pospojoval Spiiiidy, 2011 - 2015. Blog založen 9. 3. 2011.