Mayský kalendář a rok 2012

21. března 2011 v 11:48 | Spiiiidy |  Chvilky filosofie
Pozorně se podívejte na následující obrázek a povšimněte si systému, který je na obrázku znázorněný. Darwinovci můžou zajásat, evoluce není zas takový blábol, jak se můžete na některých přechytralých alternativních webech dočíst, nicméně také není úplná pravda to, co se všichni učí ve škole. Jak to skoro vždy bývá, pravda je někde mezi, na půli cesty. Evoluce - a konkrétně naše evoluce - je zde totiž základním kamenem.
Jména Mayských bohů vám tu vyjmenovávat nebudu, protože jednak pro pochopení nejsou důležitá a druhak se stejně nedochovala (a pokud ano, tak o tom nevíme) a používají se jména bohů aztéckých.
Jak můžete vidět, je zde devět "schodů". Kdo by nevěřil, že devět schodů mají i Mayské pyramidy, ať se podívá na fotku. Kdo nevěří ani fotce, jsou veřejně přístupné a letadla do Jižní Ameriky létají denně. ;-) Tato se jmenuje El Castillo, je jedna z největších a nejzachovalejších. Nachází se v Chichen Itza, na místě bývalého hlavního města Mayské říše, které bylo "funkční" v 10. - 12. století.
Kalendář byl pro Mayskou říši tedy obrovsky důležitý, když podle jeho systému stavěli tak monumentální stavby. Kdo si myslí, že je Mayové stavěli ze srandy, protože neměli co dělat (stejně jako Egypťané stavěli pyramidy jako hrobky, protože se jim nelíbilo pohřbívat faraony do písku za městem a Stonehenge postavili pomatení šamani, aby tam mohli provádět orgie), brát mu to nebudu.

Základem pro celý systém kalendáře je číslo 13, které bylo pro celou Mayskou kulturu - a nejen pro ni - posvátné. Ne náhodně. Další důležitá jednotka je tzolkin, který má 260 dní. Doslovně tzolkin znamená počet dní, tedy něco jako rok (neplést s naším rokem!) Tzol = počet; Kin = den. A proč zrovna 260 dní? Číslo 260 je dvacetinásobek posvátné třináctky, tedy 13 x 20 = 260. Mayský zvěrokruh měl 20 denních znamení, což znamená, že jeden měsíc (unial) má 20 dní. Měsíců je tedy celkem třináct, říká se jim také galaktické tóny. Jak funguje a vypadá tzolkin, můžete vidět na následujícím obrázku:
Zde si povšimněte jedné nesmírně důležité věci. Čas není nakreslený na nějaké přímce, ale máme tu dvě ozubená kola, která se točí a vždy se dostanou zpátky do stejné výchozí polohy. Mayové nechápali čas lineárně, jako plynoucí řeku, ale cyklicky, což je klíčové. Kalendář jako takový tedy NEKONČÍ, protože zobrazuje cyklus, který se donekonečna opakuje. Končí pouze jeden cyklus, který poté půjde znova od začátku. Kdo říká, že Mayský kalendář končí 21. 12. 2012, nemá ani základní povědomí o tom, jak funguje a zbytečně straší lidi domnělými katastrofickými vizemi, které nejsou na místě. Povšimněte si, že jako završení stvoření je uvedeno datum 28. 10. 2011. K tomu se dostanu později.

Mayové také operovali s klasickým solárním kalendářem, nazývaným Haab. Ten má starých známých 365 dní, tedy žádná novinka. Jo, i náš solární kalendář je cyklický, jen si to uvědomit. :-) Cykličnost prostupuje celým Vesmírem. Rotace Země, oběh Slunce, oběh Sluneční soustavy kolem jádra Galaxie, rotace zemské osy (tzv. precesní pohyb, viz Wiki), vše se vrací do původní polohy. Lineárnost je výmysl moderní vědy. Haab je složený z 18 dvacetidenních měsíců, tato perioda se nazývá tun (360 dní). Tun znamená kámen, dále máme k'atun (20 kamenů = 20 tunů), bak'tun (balík kamenů = 20 k'atunů = 400 tunů) a tak dále.

Nebojte, zbývajících pět dní se nikam neztratilo. Těmto pěti dnům říkali Mayové wayeb. V tomto období se měly v plné parádě manifestovat temné síly a konaly se obřady na ochranu před nimi; na jejich odehnání a oslabení.
A jak tedy souvisí tzolkin (260 dní, někdy zvaný náboženský kalendář) s Haabem (365 dní, sluneční kalendář)? Oba cykly do sebe zapadají a vrací se do stejné polohy vůči sobě (jako ozubená kola) každých 52 let. Další důkaz cykličnosti. Mayové každých 52 let konali velké obřady související s "novým začátkem".

Zmíním se ještě o "dnech". Každé podsvětí (máme jich devět, každé pro jeden stupeň pyramidy) se dělí na 7 dní a 6 nocí. V každém vyšším podsvětí je den 20x kratší, tedy na stejný časový úsek připadá 20x více událostí. Souvisí to se zrychlováním času, kterého jsem se dotknul v tomto článku, který pro úplnost doporučuji přečíst. Je vidět, že každé období je 20x kratší, než to předchozí, takže patří vždy do posledního dne období předcházejícího. Je to pochopitelné - aby se mohlo postoupit ve vývoji dále, musí onen vývoj stát na základních kamenech, které musí být už vyvinuté. Aby se mohl vyvinout člověk (5. stupeň evoluce), musí být hotová evoluce do 4. stupně, tedy Buněčné, Zvířecí, Rodové a Kmenové období musí být ve fázi sedmého dne Dozrání plodu. Národy nelze vytvořit bez vyvinutého Regionálního období stejně, jako mnohobuněčné organismy bez buněk.

Tak, a můžeme se vrhnout na skutečný význam onoho neuvěřitelně dlouhého cyklu trvajícího 16,4 miliardy let.
16,4 miliardy let je stáří vesmíru. 820 miliónů let a název Zvířecí evoluce ... hmm, co třeba vznik mnohobuněčných organismů ("zvířata" = mnohobuněčné organismy)? Ty podle současné vědy vznikly někdy v období mezi 720 - 540 miliony let událostí zvanou Kambická exploze, ovšem nejstarší datované nálezy sahají až do doby před 920 milióny let. Je jasné, že přesně to určit téměř nelze (zdroj). A před 103 tisíci lety se mohlo stát co? Že by se tu objevil člověk tak, jak ho známe? Tím skončila biologická evoluce a započala myšlenková, jinými slovy naše tělesná schránka už se tak extrémně neměnila (porovnejte to se změnou jednobuněčného čehosi v tak komplexní organismus, jakým je naše tělo), ale od této doby se mění naše myšlení, jinak řečeno od této doby probíhá stále se zrychlující vývoj lidstva. Začalo to klacky a pazourky a podívejte, kde jsme teď.

Zrychlování vývoje můžete třeba krásně vidět na geologické časové ose.
Domnívám se, že počátek národní myšlenkové evoluce před 5125 lety je nějak spojený s utvářením starověkých civilizací, například v Mezopotámii a Egyptě. Ještě se dotknu sedmého schodu, planetárního. Kolem roku 1755 (začátek planetární myšlenkové evoluce) spatřila světlo světa teorie telegrafu. Začátek sedmého dne tohoto věku v roce 1992 se projevil jako šíření internetu, mobilů, globálních TV stanic atd., které stále pokračuje. Planetární evoluce = rozšíření myšlenky v globálním měřítku. Něco napíšete v Evropě na Twitter a za pár vteřin si to čte někdo v Austrálii. Pak tu máme Galaktickou evoluci, která začala cca v roce 1999 a Vesmírnou, která trvá jen chvilku a je nejrychlejší. Poslední dvě způsobují mimo jiné také to, že si čím dál více lidí uvědomuje, že něco není tak docela v pořádku s realitou a se systémem, ve kterém žijeme. Uvědomujeme si, že pravda je jinde. Před padesáti tisíci lety si nikdo nic takového uvědomovat nemohl, protože vývoj ještě do takové fáze v té době nedospěl.

Ještě jeden příklad zrychlování času zde uvedu. Počítače. To je naprosto ukázkový příklad, vzpomeňte si na Mooreův zákon. Co se dřív muselo počítat týdny, dnes jakýkoliv notebook zvládne za zlomek vteřiny. Ale to je přece technologický vývoj a ne žádné zrychlování času, může někdo namítnout. Že není? Jak dlouho vám dnes trvá se s někým, kdo je 500 km od vás, spojit? Minutu? Vteřinu? A jak dlouho to trvalo ve středověku? Týdny? Měsíce? Stejně, jako ve světě počítačů. Co dříve zvládly za týdny, dnes zvládají za zlomky vtěřin. Jen ten vývoj jde poslední dobou nějak rychleji. ;-)

No a co se tedy vlastně stane, až skončí i sedmý den Vesmírné evoluce (a s ním samozřejmě všechny ostatní)? Kdo hledá odpověď všude možně kolem sebe, v novinách, zprávách, knihách, konspiračních teoriích, katastrofických vizích, nikdy ji nenajde. Až skončí, vývoj člověka bude završen. A jestliže přijmeme fakt, že realitu si vytváříme vlastními myšlenkami a činy, co uvidíme v jakémkoliv bodě v budoucnosti? Naši představu, to, co jsme si sami vytvořili. A každý uvidí stejný okamžik jinak. Mayský kalendář totiž vůbec není žádný kalendář. On popisuje vývoj, evoluci, nazvěte to jak chcete. Vývoj k takovému stavu vědomí, že si každý z nás bude naprosto vědomě a kontrolovaně vytvářet to, co prožívá. Fungovalo to i dříve, jen s menší intenzitou a funguje to i dnes, už silněji. Na cokoliv myslíte, tomu dodáváte energii, aby se to stalo. Když hrajete tenisový zápas a myslíte na prohru a to, jak vám to nejde, zvyšujete významně pravděpodobnost, že prohrajete a opačně. Když se bojíte vyjít v noci ven ze strachu, že vás někdo přepadne, měli byste si dávat pozor, protože ono přepadení své osoby rovněž přitahujete.

Takže co tedy? Co bude? Odpověď máte v sobě. Bude to, na co myslíte, co si přejete, že bude. Kdo se nechal pobláznit katastrofami, uvidí katastrofu. Kdo myslí na strašnou katastrofu, uvidí strašnou katastrofu. Kdo si myslí, že nastane harmonie, klid a mír a nastane utopie, jeho svět bude podle toho vypadat. Kdo si myslí, že se nic nestane, v jeho světě se nich nestane. S tím rozdílem, že bude mít na vytváření reality nesrovnatelně větší podíl, než dosud měl. Pomyslíte na nestvůru, lup, budete mít nestvůru, co vám půjde po krku. Pomyslíte na Mars, huáá, jste na Marsu. Takovou moc má myšlenka. Proto nám všude cpou, že to je blábol a že máme pěkně sedět na zadku a poslouchat, co se nám nelíbí. Jak se říká "Dávejte si pozor na to, na co myslíte. Mohlo by se vám to splnit." Po roce 2012 se to změní na "Dávejte si pozor na to, na co myslíte. Splní se vám to." Z toho plyne, že věčné spory a hádky o tom, co se stane po roce 2012, jsou naprosto bezpředmětné a lidé, co se takto hádají, jsou chytří jak rádio v poledne, ale ve skutečnosti odmítají přijmout sebe samého.

Když se pokoušeli nahlédnout do budoucnosti pomocí přístroje, který to dokáže (ano, existuje), čím více se přibližovali k roku 2012, tím byl obraz méně zřetelný. Až najednou lup, naše hezké jedničkodvojkové katastrofické datum - a přístroj viděl lidově řečeno kulový. Prostě NIC. Jak nic? Jak může něco, co vidí tak skvěle do budoucnosti, vidět nic? No protože od této chvíle tu bude tolik realit, tolik světů, kolik je lidí, což je pochopitelné, že nejde vidět jedním přístrojem. A i kdyby neexistoval (nevěřte mi, udělejte si obrázek pomocí přednášky Davida Wilcocka - http://www.matrix-2001.cz/clanek-detail/4650-david-wilcock-enigma-2012/), nic to na nastávajících událostech nezmění.

V Delfách (Pamatujete na dějepis? Byla tam věštírna. Pročpak asi?) je nad vchodem napsáno "Člověče, poznej sám sebe a poznáš Boha."

Obrázek o tom, jestli je Mayský kalendář jen blábol, nebo Mayové skutečně věděli něco víc, si udělejte sami. Kdo by se zajímal více, můžu doporučit knihu Carl Johan Calleman - Průvodce budoucností lidstva, Fontána 2006.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 hanninka hanninka | Web | 21. března 2011 v 11:57 | Reagovat

Odpovídám na komentář na mém blogu :D
Já se přece nebojím, já se se svými blízkými, kteří již umřeli stýkám i za života, ale ty nejbliřší ke svému životu potřebuji tady na zemi, žít s nimi, víš. Abych to tady zvládla :D

2 Luz Luz | 21. března 2011 v 12:15 | Reagovat

To je tedy docela fascinující o_O

3 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 21. března 2011 v 12:57 | Reagovat

[1]: Jo, tak fajn, to jsem Tě jen já špatně pochopil. :-)

[2]: Je, no. :-) A taky je fascinující, kolik lidí pořád věří tomu humbuku kolem ...

4 Katrin Katrin | 21. března 2011 v 14:52 | Reagovat

Ty jo super úvaha, rozhodně na tom něco je :-)

5 Barbora Sejrková Barbora Sejrková | 21. března 2011 v 21:13 | Reagovat

Teda, na to jsi přišel sám?

6 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 21. března 2011 v 21:20 | Reagovat

[5]: Ne, sám ne, to bych kecal. :-) Mám data z asi pěti různých zdrojů, porovnával jsem je se vším možným, abych se neřídil třeba jen jedním pramenem, to by bylo hodně nepřesné. Ale moje úvahy, zamyšlení nad různými částmi a některé příklady jsou z mojí hlavy. Hlavně ten konec o tom, co bude, to je mně nejbližší interpretace toho, co se stane a pochybuju o tom asi nejméně ze všech možných scénářů :-)

7 Luz Luz | 22. března 2011 v 5:32 | Reagovat

Jo, ty poslední odstavce mi připomínají, co se o roku 2012 psalo v knize Transformace vědomí, i když tam to bylo jen tak stručně naznačeno.

8 Babe Babe | E-mail | Web | 22. března 2011 v 15:52 | Reagovat

Kdo by nechtěl orgie mezi kameny? :D

9 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 22. března 2011 v 18:52 | Reagovat

[8]: Já! Já se hrdě hlásím a chci být mezi prvními! :-D

10 Barbora Sejrková Barbora Sejrková | 24. března 2011 v 20:41 | Reagovat

[6]: Jo tak, no stejně máš můj obdiv, já teda vím a znám všechno možný a takhle dohromady jsem si to ještě nedala :D Ale celkem se mi to líbí, i když... To bych pak musela sakra hlídat myšlenky :D

11 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 24. března 2011 v 21:23 | Reagovat

[10]: Hlídat myšlenky, to vůbec ne. Spíš se jich zbavit, neposlouchat je, dostat se do stavu bez nich. :-) Tvoje myšlenky jsou to, co produkuje tvoje ego. Věříš-li jim, omezuješ sama sebe, každou chvilku, každý den, celý život. Pokud jim přestaneš věřit, ego nad Tebou přestane mít moc a stane se něco úžasného. :-)

12 titi titi | E-mail | 26. března 2011 v 15:33 | Reagovat

Zaujímavé čítanie, je v tom aj logika - aj srdce... :-)
ja si to tiež nejak takto predstavujem...
len si myslím, že ten záver článku už funguje dlho: čo zaseješ - to zožneš, (svoja vlastná realita, každý má vlastné vnímanie sveta), ale keď to bude ešte rýchlejšie...?, to bude vzruuušo... :-)))
Titi

13 prd prd | E-mail | 24. prosince 2013 v 9:49 | Reagovat

Kdyby v minulosti, měli lidi více času na to, aby mohli filozofovat asi by se to myšlenkové běsnění stalo už v minulosti.
Rozum do hrsti. Internet šíří myšlenky jako sopka chrlí lávu. Jestli nejsme na to vyspělí (na internet) úplně nás zblbne.
Chovejme se a mysleme jako homosapiens(člověk rozumný).

14 Robertensuh Robertensuh | E-mail | Web | 25. června 2018 v 15:19 | Reagovat

Несоответствие цен. Насторожить заказчика должно указание в смете цен, которые значительно выше рыночных. Это может говорить о том, что строитель получит «откат» от строительных магазинов. Также не следует верить рассказам о подорожании материалов. Действительно, колебания цен на рынке существуют, но это никак не может стать причиной для пересмотра сметы после ее утверждения.
Доставка. Когда материалы уже приобретены http://buuilding.byethost12.com/ – их ведь нужно доставить на место фактического строительства! Обычно продавцы при заказе большого объема материалов делают скидку. Но компания, с которой вы сотрудничаете, об этом умалчивает и накручивает дополнительно определенный процент за доставку. Поэтому такой нюанс следует уточнять непосредственно у продавцов или же пользоваться услугами независимых компаний, осуществляющих доставку.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Berte a dávejte, kopírujte a přeposílejte, jak je libo, neboť v Mezisvětě nikomu nic nepatří :-) Díky za návštěvu, a mějte se, jak potřebujete.

Sepsal, našel nebo pospojoval Spiiiidy, 2011 - 2015. Blog založen 9. 3. 2011.